Embassy of the Republic of Slovenia Hague /Political cooperation /

BILATERAL VISITS IN THE LAST FEW YEARS:

Visits from Slovenia to the Netherlands:

  • 16 and 17 May 2006: Minister of Foreign Affairs, Dr Dimitrij Rupel with the trade delegation.
  • 16 and 17 May 2006: Chief of General Staff of the Slovenian Armed Forces, MajorGeneral Ladislav Lipič.
  • 3 April 2006: President of the Primorska University prof. dr. Lucija Čok visited Technical University Delft.
  • 17 and 18 November 2005: Director General  for European Affairs and Bilateral Relations, Dr Janez Šumrada.
  • 16 and 17 September 2005: Minister of Economic Affairs, Mr Andrej Vizjak.
  • 1 April 2005: Director of the Agency for trade promotion and foreign investment, Mr Matej Kovač.
  • 13 - 16 March 2005: State Secretary from the Ministry of Justice, Mr Robert Marolt.
  • 11 November 2004: Minister for Finance, Mr Dušan Mramor.
  • 5 February 2004: Delegation of the Committee of the Slovenian Parliament for Slovenes abroad.

Visits from the Netherlands to Slovenia:

  • 12 - 13 December 2006: Delegation of the Ministry of Education, Culture in Science
  • 4 December 2006: Delegation of the Ministry of Social Affairs and Employment
  • 1 December 2006: Director General for European Cooperation at the Ministry of Foreign Affairs, Mr Ian de Jong.
  • 14 June 2006: Senator and Chairman of the Committee for Foreign Affairs of the Assembly of General States, Mr Jos van Gennip.
  • 6 October 2005: Deputy Director for European Integration of the Ministry of Foreign Affairs, Mr Derk Oldenburg.
  • 5 October 2005: Chief of Defence Staff of the Royal Dutch Armed Forces, General Dick Berlijn.
  • 21 - 23 April 2005: Director General for Entrepreneurship and innovation of the Ministry of Economic Affairs, Mr Chris Buijink.
  • 16 February 2005: Deputy Director for European Integration of the Ministry of Foreign Affairs, Mr Derk Oldenburg.
  • 19 April 2004: Prime Minister, Mr Jan Peter Balkenende.
  • 13 November 2003: Minister for Economic Affairs, Mrs Karien van Gennip.
  • 8 April 2003: Minister of Foreign Affairs, Mr Jaap de Hoop Scheffer.

VISITS IN THE FRAMEWORK OF INTERNATIONAL ORGANISATIONS:

Visits from Slovenia:

  • 27 November 2005: Minister of Public Administration dr. Gregor Virant participated at Ministerial meeting of the Committee for Public Administration of OECD in the Netherlands.
  • 1 and 2 December 2003: Minister of Foreign Affairs Dr Dimitrij Rupel participated at the OSCE Ministerial Council in Maastricht.
  • 19 May 2003: formed President Mr Milan Kučan gave testimony before the International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia (ICTY) in The Hague.
  • 29 April 2003: Minister of Justice Mr Ivan Bizjak attended the inauguration of EUROJUST in The Hague.
  • 11 March 2003: Minister of Foreign Affairs Dr Dimitrij Rupel attended the inauguration of the International Criminal Court (ICC) in The Hague.

Visits to Slovenia:

  • 5 and 6 December 2005: Minister of Foreign Affairs of the Netherlands Mr Ben Bot participated at the OSCE Ministerial Council in Ljubljana.
  • 23 October 2003: Secretary General of the Permanent Court of Arbitration, Mr  Tjaco van der Hout.